Osuszanie dokumentów historycznych – dlaczego warto?

Do dokumentów historycznych zalicza się kroniki, listy, pamiętniki, czy artykuły w gazetach. Każdy z nich może stać się źródłem nieocenionej wiedzy, której próżno szukać obecnie w źródłach internetowych. Przechowywane przez wiele lat są narażone na uszkodzenia, a przede wszystkim mogą ulec zniszczeniu poprzez długotrwały wpływ wilgoci. Jak uchronić papierowe źródła przed uszkodzeniem i zachować ich żywotność?

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie dokumentów historycznych?

Dokumenty historyczne to źródło istotnych informacji. Często są to akty prawne, na podstawie których ustanowiono obecnie obowiązujące normy. Mogą one dotyczyć ewidencji ludności, mienia, są źródłem wiedzy historycznej.

Niestety wiele z podanych dokumentów jest narażonych na szkodliwe czynniki, które prowadzą do ich nieodwracalnego zniszczenia. Mowa m.in. o wpływie wilgoci. Niektóre kroniki i pamiętniki są przechowywane przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat! W związku z tym mogą ulec uszkodzeniu, a zawarte w nich informacje z czasem stają się nieczytelne. Grzybnia rozrastająca się z zarodników grzybów pleśniowych może spowodować całkowite uszkodzenie, dlatego warto poddawać dokumenty historyczne profilaktycznemu osuszaniu.

Jak odbywa się osuszanie dokumentów po zalaniu?

Zdarzają się nieprzewidziane i tragiczne w konsekwencjach sytuacje, takie jak pożar, czy zalanie. O ile spalonych dokumentów nie można odzyskać, o tyle dostępne są metody, dzięki którym można uratować zupełnie przemoczone akty, kroniki i pamiętniki. W takiej sytuacji bardzo ważna jest jak najszybsza relokacja archiwów. Im szybciej przewieziemy je w bezpieczne miejsce i przystąpimy do osuszania, tym lepsze efekty można uzyskać. Niezbędna do tego jest jednak wiedza i narzędzia, które pozwolą bezpiecznie i skutecznie odzyskać dane. Pierwszy etap to transport archiwów https://www.ekoakta.pl/uslugi/transport-archiwow/. Powinien odbyć się przy zastosowaniu środków bezpieczeństwa do miejsca, w którym zostaną one osuszone.

Osuszanie po zalaniu następuje w drodze sublimacji, poprzez odparowywanie zamrożonej wody. Dzięki zamrożeniu dokumenty są zabezpieczone przed kolejnymi uszkodzeniami. Kolejny etap to sterylizacja promieniami gamma. To działanie pozwala usunąć, bakterie, pleśń i zarodniki grzybów, które mogą pojawić się na skutek zawilgocenia dokumentów papierowych.

Profesjonalna firma, która przeprowadzi transport archiwów i ich skuteczne osuszanie

Przewóz archiwów i ich osuszanie wymaga:

  • wiedzy i doświadczenie,
  • profesjonalnego przeszkolenia,
  • wdrożenia odpowiednich procedur.

Dlatego do realizacji tego zadania należy zatrudnić profesjonalistów. Wyspecjalizowana jednostka zajmie się kolejnymi etapami przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Kompleksową ofertę przygotowała m.in. firma Ekoakta https://www.ekoakta.pl/. Dba o wysoką jakość świadczonych usług, a dzięki wdrażaniu prawidłowych procedur, odzyska dokumenty historyczne (i nie tylko) po zalaniu, co pozwoli korzystać z nich ponownie! Każda firma opracowuje własne standardy, a informacje o tym, jak przebiega ten proces w EkoAkta, znajdują się na stronie internetowej https://www.ekoakta.pl/uslugi/osuszanie-dokumentow/.