Oznaki świadczące o uzależnieniu od pracy

Poniżej znajdziesz zestawienie serii znaków pozwalających rozpoznać problem pracoholizmu w życiu codziennym.

Tendencja do usprawiedliwiania się z braku odpoczynku

Jedną z głównych cech pracoholizmu jest odmowa zrobienia sobie przerwy od pracy i ciągłe wymówki, które pozwalają osobie kontynuować nieludzką pracę. Osoba ta zakłada, że te minuty lub godziny spędzone na odpoczynku to „czas zmarnowany”.

Wiara w to, że odpoczynek nie jest ważny i zawsze są ważniejsze rzeczy związane z pracą do zrobienia jest również jednym z definiujących oznak pracoholizmu, coś, co ostatecznie wpływa na człowieka zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Niemożność odłączenia się od pracy

Kolejnym z sygnałów, który może nas zaalarmować, że mamy do czynienia z przypadkiem pracoholizmu jest niemożność odłączenia się osoby w 100% od pracy.

Potrzeba bycia podłączonym do Internetu lub poczty elektronicznej 24 godziny na dobę, aby zająć się ewentualnymi sprawami związanymi z pracą, jest powszechna u pracoholików, co może być, po raz kolejny, prawdziwym problemem na poziomie psychologicznym i zdrowia psychicznego. Dzięki portalowi https://www.pasje.pl, poznasz hobby, które pozwoli Ci w 100 % odłączyć się od pracy.

Do tego dochodzi konieczność bycia dostępnym przez cały czas na każde wezwanie lub prośbę związaną z pracą, czy to w celu rozmowy z przełożonymi czy współpracownikami.

Niezdolność do delegowania zadań

Z poprzedniego punktu wynika nieumiejętność delegowania pracy innym osobom lub podwładnym, ponieważ uważamy, że inni ludzie nie wykonają jej tak dobrze jak my.

Ta niezdolność wskazuje na istotny deficyt umiejętności społecznych i zawodowych, takich jak współpraca czy praca zespołowa, a w dłuższej perspektywie kończy się generowaniem nadmiaru pracy.

Praktyczny brak życia towarzyskiego poza pracą

Podobnie jak w przypadku życia miłosnego, życie społeczne pracoholików również ma tendencję do cierpienia. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mają tendencję do robienia coraz większej ilości wymówek w pracy i stopniowo tracą kontakt ze zwykłymi znajomymi. Bycie zajętym pracą przez cały dzień i nie wychodzenie ze stałymi przyjaciółmi może być objawem przypadku uzależnienia od pracy lub obsesji.

Tendencja do odkładania innych planów na później w celu pracy

Odkładanie planów towarzyskich, spotkań rodzinnych, wyjazdów czy wszelkiego rodzaju imprez rekreacyjnych na rzecz pracy to kolejny z niewątpliwych i najbardziej widocznych objawów uzależnienia od pracy. Tak samo jest z uznaniem, że nie ma nic ważniejszego niż praca i obsesją na punkcie pracy lub byciem dostępnym w pracy 24 godziny na dobę.