Lokaty terminowe – tak czy nie?

Wiele osób zastanawia się nad sposobami oszczędzania, żeby wykorzystać pieniądze, które mamy chwilowo w gotowce. Opcji inwestycji jest sporo, ponieważ można skorzystać z funduszy inwestycyjnych, kupić obligacje skarbu państwa lub po prostu włożyć pieniądze na lokaty terminowe.

Czym są owe lokaty?


To bez wątpienia sposób oszczędzania, ponieważ lokata jest zawsze oprocentowana. W przeciwieństwie do ROR czyli rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, nie można z niej dowolnie skorzystać, dlatego wkładamy tylko na taki termin, jaki nam wystarczy, bez konieczności wypłacania pieniędzy. Warto wiedzieć, że jeśli nie mamy pewności co do czasu wykorzystania lokaty, warto wybrać w miarę krótki czas, by nie zamrozić pieniędzy na zbyt długo.

Lokata miesięczna


To najczęściej wybierana przez klientów banków lokata, ponieważ po miesiącu można przedłużyć ją na kolejny okres, lub wypłacić pieniądze w razie potrzeby, bez straty oprocentowania.

Trzymiesięczna, półroczna
Jest dobrym sposobem na oszczędzanie, gdy nie potrzebujemy przez kilka miesięcy pieniędzy. Będzie miała wyższe oprocentowanie niż miesięczna, jednak wypłacając pieniądze po miesiącu, stracimy korzystne oprocentowanie.

Roczna, dwuletnia
To dość długi termin i nie każdy może na tak długo zostawić na niej pieniędzy. Dlatego mimo, że oprocentowanie jest bardzo korzystne, warto przeanalizować, czy zamrożenie finansów na taki okres faktycznie jest korzystne. Tego typu lokaty mają sens tylko wtedy, gdy na pewno będziemy potrzebowali pieniędzy dopiero po roku czy dwóch i chcemy niejako zablokować możliwość wydania ich wcześniej.

Zastanawiając się nad inwestycjami, warto rozważyć 2 letnie obligacje, które często są o wiele bardziej korzystne niż lokaty terminowe. W takich opcjach zwykle nawet wcześniejsza wypłata nie da takiej straty jak skrócenie okresu lokaty terminowej. W funduszach inwestycyjnych wcześniejsze zerwanie terminu skutkuje nie tylko stratą oprocentowania ale również odrobiny pieniędzy, ponieważ umowa zabezpieczona jest zwykle dodatkowymi kosztami za wcześniejsze zerwanie umowy. Dlatego warto się zastanowić, co będzie najlepsze.

One thought on “Lokaty terminowe – tak czy nie?

  1. W chwili obecnej lokaty mają bardzo niskie oprocentowanie, więc średnio opłaca się lokowanie tam swoich oszczędności. Więc jeżeli mamy możliwość to lepiej inwestować w innych źródłach.

Comments are closed.