10 zasad, które musisz stosować, aby dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi

Nie ma nic ważniejszego niż sprawne zarządzanie swoimi pieniędzmi, szczególnie w tak trudnych, jak w tej chwili czasach. Nie oszukujmy się, inflacja sprawia, że wszystko drożeje i jeśli nie nauczymy się przestrzegać kilku ogólnych zasad, nasze pieniądze błyskawicznie uciekną z portfela, a my nawet nie zrozumiemy, co się z nimi tak naprawdę stało. Dobre praktyki w zarządzaniu budżetem domowym to podstawa.


1. Nie zadłużaj się


Naucz się tej prostej zasady, żyj tylko za to, co naprawdę masz. Zadłużanie się, zwłaszcza na cele konsumpcyjne to głupota i to z kilku powodów. Po pierwsze, za swojej pieniądze, zyskujesz zwykle tylko chwilę ulotnej przyjemności. Po drugie, nikt nie pożycza ci pieniędzy za darmo, a więc w finale byle drobiazg, kosztuje cię zdecydowanie więcej niż jego cena na metce. Wreszcie, długi trzeba spłacać, a wtedy brakuje cię na bieżące wydatki. W ten sposób wpadasz w spiralę zadłużenia, która nakręca się błyskawicznie.


2. Wydawaj mniej niż zarabiasz


To jedyny sposób na to, by spać spokojnie. Zawsze musi ci zostawać określona kwota pieniędzy, nigdy nie możesz wydawać dokładnie wszystkiego. Nie ma nic gorszego niż życie od pierwszego do pierwszego, bo wystarczy drobiazg, mały, ale nieprzewidziany wydatek, aby twój finansowy świat rozsypał się jak domek z kart.


3. Pilnuj kosztów życia


Kolejna z ważnych zasad finansowych to nie uleganie inflacji kosztów życia. Proste, zarobki rosną i to bardzo dobrze, tylko zbyt często wraz z nimi rosną koszty życia. Jeśli nie nauczysz się trzymać ich w ryzach, niezależnie od kwoty podwyżki, nic ona nie zmieni w twoim życiu. Nikt nie każe ci wyrzekania się wszystkiego i życia jak mnich. W zupełności wystarczy, że połowę podwyżki przeznaczysz na poprawę standardu, a drugą część odłożysz na konto oszczędnościowe.


4. Dbaj, by twoje dochody stale rosły


Musisz stale dbać o to, aby twoje wykształcenie i kwalifikacje rosły, a ty powinieneś stawać się coraz lepszym fachowcem, bo ceniony specjalista nie tylko bez trudu znajduje pracę, ale też bez wysiłku zmienia ja na coraz lepsza. Każda praca powinna być trampoliną do kolejnej, w której zarabiasz coraz więcej i więcej. Dopóki jesteś w wieku produkcyjnym, dochód musi systematycznie się zwiększać.


5. Planuj budżet domowy


Zarządzanie pieniędzmi składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest rejestrowanie historii naszych wydatków, czyli spisywanie wszelkich kosztów, jakie ponosisz. Drugie element to prowadzenie budżetu domowego, czyli patrzenie w przyszłość. Planowanie pozwala ci na zapanowanie nad swoimi pieniędzmi i zyskanie bardzo istotnej wiedzy, na temat tego, ile i na co potrzebujesz. Tylko dzięki temu jesteś w stanie spojrzeć w przyszłość, przewidzieć, jakie wydatki cię czekają, zabezpieczyć się finansowo i spać spokojnie, bez obawy, że jutro zabraknie ci na przysłowiowy chleb.


6. Odłóż pieniądze na funduszu awaryjnym


W życiu każdego z nas zdarzają się niespodziewane sytuacje i mimo najstaranniejszych przewidywań, bywają takie, o jakich nam się nie śniło. Czy trzy lata temu, ktoś mógł przewidzieć, że spadnie na nas pandemia, która zatrzyma świat w domach? To, dlatego musisz mieć przynajmniej kilka tysięcy na tzw. funduszu awaryjnym.


7. Spłać długi


Pełna swoboda finansowa polega na tym, że nie mamy długów, szczególnie tych konsumpcyjnych. Z kredytami hipotecznymi czy tymi zaciąganymi na inwestycje jest nieco inaczej, bo kupione za nie lokale zawsze można spieniężyć i spłacić długi. Natomiast pożyczki konsumpcyjne to po prostu strata pieniędzy i wydawanie ich na krótkotrwałe przyjemności, o których szybko zapominamy, a które spłacamy bardzo długo.


8. Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa


Każdy powinien mieć zabezpieczenie finansowe i nie chodzi tu tylko o fundusz awaryjny, który przydaje się, gdy popsuje się samochód czy pralka, ale też zdecydowanie większą kwotę, która jest niezbędna w tym czasie, który potrzebny nam na znalezienie nowej pracy. Powinno to być przynajmniej tyle, by spokojnie przeżyć trzy miesiące, a jeszcze lepiej pół roku.


9. Nie słuchaj doradców


Masz swój rozum? To mu ufaj i tylko swojemu własnemu rozumowi. Nie ma nic gorszego niż doradcy, którzy otaczają nas z każdej strony, a my zupełnie bez potrzeby im ufamy. Nieważne, czy jest to pracownik banku, który zachwala wspaniały i zyskowny fundusz inwestycyjny, czy ciocia, która twierdzi, że niezależnie od marż, prowizji i odsetek kredyt hipoteczny jest lepszy niż wynajem mieszkania. Nikt nie zna lepiej twoje sytuacji finansowej niż ty sam i nikt nie wie więcej o twoich nawykach, dlatego w sprawach finansowych ufaj tylko sobie.


10. Inwestuj


Samo oszczędzanie nie doprowadzi cię do doskonałej sytuacji finansowej, bo to po prostu za mało. Musisz zmuszać swoje pieniądze, aby na ciebie pracowały, czyli inwestować je w produkty, które rozumiesz i które zapewniają ci dodatkowy zysk. Tylko taka droga doprowadzi cię do bycia rentierem.

One thought on “10 zasad, które musisz stosować, aby dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi

  1. Bardzo dobrze opisanych 10 zasad. Teraz jeszcze wdrożyć je w życie i sukces gwarantowany:)

Comments are closed.