Kryptowaluty – pieniądze przyszłości?

Kryptowaluty to najprostszymi słowami wirtualne pieniądze. Wykorzystują techniki szyfrowania danych, które zapewniają bezpieczeństwo i częściąwą bądź pełną anonimowość transakcji. Istnieje parę sposobów wejścia w posiadanie kryptowaluty.

Można zakupić monety i tokeny na giełdach, można sprzedawać dobra i przyjąć zapłatę w kryptowalucie. Można też udostępnić komputer do walidacji transakcji na blockchainie, co popularnie nazywane jest „wydobywaniem” i wynagradzane nowo wybitymi monetami.

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?

Mimo że w pełni legalnie można nimi płacić za usługi, bądź towary, obecnie te wirtualne pieniądze stanowią głównie rodzaj inwestycji, rzadziej wykorzystywane są do płatności czy innych transakcji.

Wielu posiadaczy kryptowalut ma nadzieję na sprzedanie ich z zyskiem za pewien czas. Przechowywane są one bezpiecznie, ponieważ technologia blockchain, na której oparte są kryptowaluty uniemożliwia przeprowadzanie cyberataków.

Rodzaje kryptowalut

Główne rodzaje kryptowalut to Bitcoiny i powstałe w alternatywie do nich Altcoiny. Bitcoin od momentu powstania opiera się na technologii blockchain, czyli nowatorskiej metodzie przechowywania i przekazywania danych o transakcjach. Altcoiny powstały jako konkurencja, mająca być szybsza i bardziej praktyczna.

Do najpopularniejszych kryptowalut należą m.in. Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Stellar (XLM), Eos czy też Ethereum (ETH). Każda z nich ma własną sieć blockchain, na przykład Ethereum, o otwartym oprogramowaniu. Tutaj przeczytasz więcej informacji na temat ETH: https://www.nasdaq.pl/ethereum-krypto-stworzona-w-technologii-blockchain/. Ciekawostką są waluty zyskujące tymczasową popularność przez swoją specyfikę, jak na przykład dogecoin (DOGE), który zyskał sławę przez tweety samego Elona Muska.

Rynek kryptowalut jest jednak wciąż dość nowy i rozwija się w ciężki do przewidzenia sposób, jednak w niesamowitym tempie. Powstają coraz to nowe wirtualne waluty, a część z nich traci na znaczeniu, bądź nigdy nie osiąga popularności. Z pewnością warto z uwagą obserwować ten sektor.