Dlaczego biedni ludzie pozostają biedni?

Osoba, która nigdy nie żyła w biedzie, może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ciężko jest z niej wyjść. Coraz częściej słyszy się, że wystarczy, żeby biedna osoba zaczęła inwestować albo oszczędzać, żeby poprawiła swoją sytuację finansową, ale rzeczywistość jest znacznie bardziej okrutna. Osoby biedne pozostają biedne, ponieważ nie wiedzą, jak poprawić swoją sytuację, a proponowane im rozwiązania są poza ich zasięgiem.

Otoczenie ich do tego zachęca


Chociaż niektórym osobom może być ciężko w to uwierzyć, sytuacja życiowa często zależy od ludzi, którymi się otaczasz. Jeśli twoja otoczenie uważa, że nie dasz sobie rady i nie będziesz nigdy zarabiać więcej, to nie będziesz w ogóle starać się tego osiągnąć. W przypadku biednych ludzi dokładnie tak postępuje ich środowisko. Nawet jeśli wprost nie komunikuje im, że nigdy się od nich nie uwolni, to oni sami to odczuwają. Nie widzą dla siebie nadziei, ponieważ każda osoba, którą znają, utknęła dokładnie w takim samym momencie życiowym. Bez wzoru do naśladowania często nie wiedzą, co mogliby dla siebie zrobić.

Nie mają odpowiednich predyspozycji


Osoby biedne są biedne nie bez powodu. Większość z nich nie ma wystarczających środków albo predyspozycji do tego, żeby zmienić swój styl życia. To przeważnie osoby, które nie poszły na studia, więc nie miałem możliwości zdobycia lepszego wykształcenia i lepszych zarobków. Mogą też być zmuszony opiekować się swoimi rodzicami albo innymi bliskimi, których nie stać na lekarstwa dla siebie. Kiedy ktoś musi myśleć o czymś zupełnie innym, niż zwiększanie swoich zarobków i dążenie do sukcesu, to nie będzie się na tym skupiał. Jeśli osoba biedna nie może małym wysiłkiem zmienić swojego statusu, to nie będzie próbowała do tego dążyć.

Nie uważają, że mogą stać się bogaczami


Mentalność osoby biednej jest często największym problemem w przypadku zmiany ich stylu życia. Kiedy przez wiele lat żyje się w biedzie, zaczyna się myśleć jak biedna osoba. Przeważnie tracą wiarę w to, że należy im się coś więcej i zwyczajnie do tego nie dążą. Próby przekonania ich do zmiany myślenia bardzo często się nie udają, ponieważ nie są w stanie tego zrobić. Żadna biedna osoba nie zdecyduje się na inwestowanie, bo nie uwierzy w to, że przyniesie im to wymierne korzyści. Jeśli całe życie, pracują za minimalną pensję krajową, nie uwierzę komuś, kto oferuje im zwiększenie kilkukrotnie swoich zarobków w kilka dni.