Stany Zjednoczone zapoczątkowały większość kryzysów gospodarczych, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Krachy na giełdzie nowojorskiej miały taką skalę, że rozprzestrzeniały się po całym świecie, wywierając poważny wpływ na wszystkie gospodarki krajowe. Od Wielkiego Kryzysu z 1929 r. do globalnego kryzysu z 2008 r. miało miejsce wiele ostrych krachów giełdowych, których źródłem były rynki amerykańskie. Ostatni kryzys był od początku bardziej globalny, wywołany przez globalną pandemię. Czynniki wojenne, takie jak II wojna światowa czy kubański kryzys rakietowy, również miały decydujące znaczenie w wywoływaniu okresów poważnych problemów finansowych, które trwały przez kilka lat i wpływały również na ówczesne społeczeństwo.
W innych przypadkach bańki finansowe, takie jak ta wywołana przez tzw. spółki dot-com, doprowadziły do znacznych spadków wyceny ich akcji, co pociągnęło za sobą również inne firmy i dało początek poważnej recesji gospodarczej. A przy niektórych okazjach, takich jak Czarny Poniedziałek w 1987 roku, jego pochodzenie jest wciąż nieznane, choć był to jeden z najgorszych dni w historii nowojorskiej giełdy. Oto lista najgorszych krachów giełdowych w porządku chronologicznym.
Wielki Kryzys z 1929 roku
Był to pierwszy poważny globalny kryzys giełdowy, który szybko rozprzestrzenił się po świecie, który nie wiedział jeszcze, czym jest globalizacja. Miało to miejsce w październiku 1929 roku, kiedy to nowojorska giełda doświadczyła kilku „czarnych dni”. Wybuchła panika i ludzie zaczęli wycofywać pieniądze z banków.
Zmiana polityki monetarnej Fed z 1937 r.
Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecydowała się w 1937 roku na zacieśnienie polityki stóp procentowych w następstwie Wielkiego Kryzysu, co było posunięciem, które stłumiło wzrost gospodarczy. Indeks S&P 500 pogrążył się i w kolejnych latach stracił 60% swojej wartości, zaszkodziła mu również II wojna światowa.
Krach technologiczny lat 70.
Po kilku kolejnych latach wzrostów i osiągnięciu szczytu w listopadzie 1968 roku, w ciągu kolejnych 18 miesięcy S&P 500 spadł o 36%. W przeciwieństwie do poprzednich recesji, ta była spowodowana stagflacją: połączeniem recesji i wysokiej inflacji.
Czarny poniedziałek 1987 r.
Był to jeden z najgorszych dni w historii nowojorskiej giełdy – jednodniowy spadek wyniósł ponad 20% i był największą jednosesyjną stratą w historii. Każda giełda na świecie gwałtownie się pogrążyła bez widocznej przyczyny.
Bańka dot-comów
Zawrotny wzrost spółek internetowych przyciągnął wielu inwestorów, którzy mocno postawili na te firmy. Poważne błędy w obliczeniach dotyczących ich przyszłej wyceny sprawiły, że cena tych firm stała się nie do utrzymania i w końcu balon pękł w 2001 roku, doprowadzając do nowej recesji.
Globalny kryzys finansowy z 2008 r.
Finansowe trzęsienie ziemi było tak wielkie, że do dziś ma wpływ na wiele gospodarek na całym świecie. Jednym ze skutków tego kryzysu w systemie bankowym był upadek giganta bankowości inwestycyjnej Lehman Brothers. Nie wiesz, jak zabezpieczyć się przed kryzysem finansowym? Sprawdź informacje i porady na https://twojpodatek.pl